DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS

Ny alliance med Danmark i spids vil have 2000 GW havvind

Danmark var mandag vært for to arrangementer, der samlede en række lande og aktører om at skrue op for de globale ambitioner for havvind og fremme udfasning af olie- og gasproduktion.
20. SEP 2022 9.00
Energi
Gas
Internationalt
Offshore
Olie
Politik

Mandag samledes partnerne bag en ny dansk-ledet havvindalliance kaldet Global offshore Wind Alliance (Gowa) for at præsentere alliancens visioner og ambitioner for en bredere skare af internationale aktører. Det skete i forbindelse med åbningen af FN's Generalforsamling og New York Climate Week. 

Gowa er en international alliance bestående af regeringer, privatsektoraktører og internationale organisationer. Dens mål er at løfte de globale ambitioner inden for havvind overalt i verden – fra 57 GW installeret kapacitet i 2021 til 380 GW i 2030 og 2.000 GW i 2050, oplyser Klima- Energi og Forsyningsministeriet i en pressemeddelelse.

Danmark er initiativtager sammen med det Internationale agentur for vedvarende energi (Irena) og Global Wind Energy Council (Gwec). Derudover har Norge allerede formelt tilsluttet sig alliancen, og en række andre regeringer og aktører forventes at tilslutte sig frem mod FN’s klimatopmøde COP27 i november, herunder USA, der også deltog i mandagens event.

- Havvind spiller en nøglerolle i indfrielsen af Parisaftalens klimamål og udfasningen af kul, olie og gas. Internationalt samarbejde er afgørende for, at der kommer langt mere turbo i udrulningen af havvind globalt. Derfor søsætter vi nu Gowa, siger klima- energi og forsyningsminister, Dan Jørgensen.

En fremtid uden olie og gas

Med det var ikke kun et helt nyt initiativ, Danmark promovoerede på førstedagen i New York Climate Week. Der var således også inviteret til møde i The Beyond Oil and Gas Alliance (Boga), som blev lanceret til COP26 i Glasgow sidste år sammen med Costa Rica og 10 andre regeringer.

Boga arbejder for en gradvis udfasning af den globale olie- og gasproduktion, og den ambitioner er kun blevet endnu vigtigere med de store prisstigninger, der er sket på olie og gas det seneste år, lyder det fra Dan Jørgensen. Derfor diskuterede sammenslutningen hvordan man kan sikre den nødvendige politiske og finansielle støtte til omstillingen væk fra fossile brændsler.

- Klimavidenskaben siger klart, at der frem mod 2050 er behov for kraftige reduktioner i produktionen af kul, olie og gas, hvis vi skal leve op til Parisaftalen. Danmark har med Nordsøaftalen vist vejen. Men vi står heldigvis ikke alene, og jeg er meget glad for den store internationale opbakning til BOGA. Mødet i New York er et godt eksempel på den interesse, vi ser, siger klima- energi og forsyningsministeren.

Siden COP 26 er Boga vokset til 14 medlemmer.

amp

 

 

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//vindkraft/artikel/ny-alliance-med-danmark-i-spids-vil-have-2000-gw-havvind

GDPR