
Mange sætter deres lid til, at vi inden for en overskuelig årrække sejler containere med varer eller flyver på grønne brændstoffer i stor stil til gavn for klimaet. Men noget tyder på, at det har lidt længere perspektiver, før de grønne brændstoffer for alvor vil spille en rolle.
Den danske energikæmpe Ørsted aflagde torsdag sit regnskab for første halvår og kunne heri meddele, at selskabets store satsning på produktion af bæredygtigt e-metanol droppes.
- Markedet for grønne brændstoffer i Europa udvikler sig langsommere end forventet. Vi har derfor truffet den strategiske beslutning at nedprioritere vores indsats på markedet, siger topchef Mads Nipper i regnskabet om projektet.
Projektet, FlagshipONE, skulle have været sat i drift i år. Det blev kaldt et af "verdens første anlæg til produktion af bæredygtig e-methanol i industriel skala", som Ørsted beskriver det på sin hjemmeside. Anlægget skulle kunne producere 55.000 ton e-metanol om året via power-to-x.
Anlægget skulle levere til skibsfarten, hvor blandt andet Mærsk har store ambitioner om at blive CO2-neutral i 2040 og nu har flere store skibe i flåden, som kan sejle på metanol.
Fortsat store usikkerheder i markedet
Ifølge aktieanalysechef Jacob Pedersen fra Sydbank, som følger Ørsted tæt, er markedet for det grønne brændstof forbundet med stor usikkerhed.
- Vi ved jo ikke, hvor let eller hvor svært det bliver at tjene penge på de her brændstoffer i fremtiden. Men vi kan bare se, at der går lang tid, inden man kan tjene penge på dem, fordi det er et marked, som skal løftes. Inden for flyindustrien eksempelvis råber og skriger alle jo på at få mere grønt brændstof, og priserne er skyhøje. Men der er ikke nogen, der rigtig tør investere i fabrikkerne, siger han.
Ifølge professor på DTU Energi Henrik Lund Frandsen tager det meget lang tid at udvikle nye, bæredygtige teknologier og få dem op i stor skala.
- Man kan jo se på vindmølleindustrien. De startede for 40 år siden og er kun stille og roligt kommet op i den skala, hvor man er i dag. Der har også været mange udfordringer. Det er kun 15 år siden, man for alvor startede med tale om power-to-x-teknologi blandt virksomheder og politikere, siger han.
A. P. Møller - Mærsk efterlyser politisk handling
Forhåbningerne er store for de grønne brændstoffers rolle i fremtiden. Men lige nu er det svært dels at skaffe nok af dem og dels at få kunder til at betale for det grønne brændstof, der er dyrere end det traditionelle. Begge dele er tilfældet hos A.P. Møller - Mærsk.
Mærsk-topchef Vincent Clerc har flere gange talt for en form for afgift, der udligner priserne på shipping med grønne brændstoffer og fossile brændsler. Det gentog han 9. august i Aarhus, hvor skibet "Antonia Mærsk" blev navngivet. Det er et af Mærsks nyeste skibe, der kan sejle med metanol i tanken.
Mærsk-topchefen har fat i noget, mener Henrik Lund Frandsen.
- I sidste ende er det helt ude hos slutbrugeren, at der skal betales for det her, hvis man skal gøre det ad frivillighedens vej. For at få alle med skal vi nok have indført nogle CO2-afgifter, så det bliver attraktivt. Ellers er det meget svært for first movers at være konkurrencedygtige. Det er man nødt til at gøre på verdensplan, siger han.
Ørsted fik finansieringen af FlagshipONE på plads i 2022. Forudsætningen var blandt andet, at der kunne indgås langsigtede kontrakter med søfarten om køb af brændstoffet.
Men det må Ørsted sande ikke har kunnet lade sig gøre, lyder det i regnskabet. Det koster selskabet en nedskrivning på 1,5 mia. kr.
/ritzau/
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.