DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS

MHI Vestas undgår godt hver tredje fyring i Nakskov

7. JUL 2025 22.23
Arbejdsmarked
Produktion

MHI Vestas varslede i sidste måned, at man ville skære 148 stillinger på MHI Vestas' tre fabrikker i henholdsvis Nakskov, Lindø og Esbjerg, efter forsinkelser på en række projekter. 

I første omgang var der lagt op til, at 98 af afskedigelserne skulle findes i Nakskov, men efter lokale forhandlinger om mulige omrokeringer, kompetenceudvikling og uddannelse gennem Industriens Kompetenceudviklingsfond, IKUF, og tidligere pensionering, er det lykkes at redde 31 stillinger, skriver Folketidende.  

- Medarbejderne tog det efter omstændighederne pænt, og det kom jo ikke bag på nogen, at fyringerne kom. Det afgørende var, at der blev fyret så få som muligt, siger fællestillidsmand Bjarne Sommer, som stod for forhandlingerne med støtte fra blandt andre 3F Lolland og Dansk Metal. 

esl

 

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

DOI Konference 2025
Elpriser

Elpriser leveret af elprisenligenu.dk

Priserne er uden moms og afgifter.

Tilmeld dig nyhedsbrevet

https://www.doi.dk//vindkraft/artikel/mhi-vestas-undgaar-godt-hver-tredje-fyring-i-nakskov

GDPR