
Sweco Danmark fastholdt indtjeningsniveauet i første kvartal 2026, selv om omsætningen faldt en smule. EBITA-marginen blev 15,9 pct. svarende til 92 mio. kr. mod 16,0 pct. året før, mens omsætningen landede på 578 mio. kr. mod 588 mio. kr. året før. Det oplyser Sweco i en pressemeddelelse.
- Vi leverer igen en stærk indtjeningsmargin, der fortsat ligger meget højt for branchen. Det er udtryk for en robust forretning og en disciplineret projekteksekvering på tværs af hele forretningen i et marked, der er blevet mere komplekst og krævende, siger Dariush Rezai, der er adm. direktør i Sweco Danmark.
Ifølge selskabet har markedet udviklet sig forskelligt på tværs af segmenter. Privat bolig- og erhvervsbyggeri har været stabilt, mens energi og pharma har været præget af større usikkerhed og længere beslutningsprocesser, hvilket har påvirket aktiviteten. Samtidig fremhæver Sweco et fortsat solidt aktivitetsniveau inden for infrastruktur, vand, klima og miljø samt forsvar og sikkerhed.
- Det har været et kvartal præget af større omskiftelighed som følge af den globale usikkerhed. Vi ser projekter, der bliver skubbet, og en generel tøven med at igangsætte nye projekter, hvilket har påvirket omsætningen i visse dele af vores forretning. Omvendt ser vi god stabilitet og fremgang i andre markeder, hvor vi aktivt har styrket vores position, siger Dariush Rezai.
Fra 1. maj gennemfører selskabet også ændringer i ledelsen. CFO Jeppe Allert Madsen skifter til en rolle som koncerndirektør for den integrerede arkitektur- og byggeriforretning i Vest, mens Steen Steensen tiltræder som ny CFO i Danmark.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

















