
Sveriges regering har tirsdag udsendt en tidlig advarsel om risiko for mangel på flybrændstof i Europa. Det fortæller landets energi- og erhvervsminister, Ebba Busch, på et pressemøde ifølge det svenske nyhedsbureau TT.
- Vi vil udsende en tidlig advarsel om risiko for mangel på flybrændstof, siger ministeren.
Årsagen er krigen i Mellemøsten mellem Iran, USA og Israel.
- Selv hvis vi skulle få en holdbar fredsaftale på plads i morgen, så kan det trække ud, inden udbuddet af olie og gas er genoprettet, siger Ebba Busch.
Krigen har resulteret i et stort fald i skibstrafikken i Hormuzstrædet, som forbinder Den Persiske Golf og Omanbugten. Før krigen i Mellemøsten blev cirka en femtedel af al verdens olie og naturgas transporteret gennem strædet, når det skulle eksporteres fra landene omkring Den Persiske Golf til resten af verden.
Efter at størstedelen af skibstrafikken via Hormuzstrædet er blevet indstillet, er mængden af olie og naturgas på verdensmarkedet faldet, hvilket har fået priserne på olie og gas til at stige markant.
/ritzau/
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

















