DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS
DK BESS

MFT Energy ramt af markant indtjeningsfald

Lavere volatilitet og normalisering i energimarkeder presser resultatet – selskabet satser på investeringer og ny strategi.
23. APR 2026 9.33
Erhverv
Økonomi

MFT Energy oplevede et markant fald i indtjeningen i 2025, hvor både omsætning og resultat gik kraftigt tilbage efter flere år med høj indtjening. 

Koncernen realiserede således en bruttoindtjening på 37,7 mio. euro mod 80,1 mio. euro året før og 101,5 mio. euro i 2023. Det er samtidig markant lavere end i 2022, hvor indtjeningen under energikrisen nåede 641,9 mio. euro.

Driftsresultatet (EBIT) faldt til 2,8 mio. euro fra 46,4 mio. euro året før. Faldet kommer efter flere år med høj – og i perioder ekstraordinær – indtjening. Indtjeningen er således faldet markant siden 2023, hvor driftsresultatet var 71,7 mio. euro. Det fremgår af selskabets årsrapport.

Regnskabet viser også et markant fald i rentabiliteten, hvor afkastet på egenkapitalen er reduceret til 1,0 pct. fra 17,9 pct. året før. Selskabet oplyser selv, at resultatet dermed hverken lever op til de kortsigtede forventninger eller de langsigtede strategiske ambitioner.

MFT Energy skyldes tilbagegangen en normalisering i energimarkederne med lavere volatilitet, hvilket har reduceret mulighederne for indtjening i energihandel. Samtidig har øget geopolitisk usikkerhed gjort markedsbevægelserne mindre forudsigelige og sværere at analysere.

MTF Energy: Et investeringsår

Alt er dog ikke negativt ifølge selskabet, som peger på, at man  i 2025 investeret i teknologi, automatisering og nye forretningsområder som led i selskabets strategi. Konkret betegner MFT Energy 2025 som et år, hvor der er investeret i fremtidig vækst frem for at høste resultater.

- 2025 var et år, hvor vi fortsatte med at bygge. Vi styrkede vigtige områder af forretningen, udvidede vores kapabiliteter og tog meningsfulde strategiske skridt. Det giver os et stærkere fundament og sætter os i en bedre position til at udnytte muligheder fremadrettet, siger Bo Palmgren, der er adm. direktør i MFT Energy.

Selskabet har blandt andet investeret i automatiseret handel og indgået aftale om at købe en majoritetsandel i batteriselskabet Northium Energy som led i en strategi om at bevæge sig ind i fysiske energiinvesteringer.

Derudover er den internationale tilstedeværelse blevet udbygget, særligt i Nordamerika og Asien, og forretningen inden for grønne certifikater er styrket.

Selskabet forventer, at strategien Envision ’28 på sigt vil forbedre indtjeningen, selv om resultaterne i 2025 ikke lever op til de langsigtede ambitioner.

amp

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//vindkraft/artikel/mft-energy-ramt-af-markant-indtjeningsfald

GDPR