DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS

Skagen Havn etablerer landstrøm med PowerCon

15. APR 2021 9.47
Havne

Som et led i Skagen Havns nye bæredygtigesstrategi, ønsker havnen at etablere landstrøm til større skibe. Skagen Havn har nu skrevet kontrakt med PowerCon om at etablere et landsstrømsanlæg. 

Anlægget kommer til at have i alt ti udtag, hvilket gør det muligt at forsyne op til ti skibe uafhængigt af hinanden. Hvert udtag kan levere spændinger mellem 400V til 690V med 50 Hz eller 60 Hz, mens op til fire udtag kan synkroniseres til en enkelt forsyning. Skagen Havn kalder derfor det nye anlæg for Danmarks "mest ambitiøse i forhold til tilslutningsfleksibiliteten". 

Projektet er støttet af EU Interreg projektet SETS II, som arbejder for at udbrede elektrificeringen af havne i Kattegat- og Skagerrakområdet. Skagen Havn forventer at kunne tage det nye landsstrømsanlæg i brug senere i år fra oktober. 

esl

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//havenergi/artikel/skagen-havn-etablerer-landstroem-med-powercon

GDPR