DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS
Der er udskrevet folketingsvalg til afholdelse den 24. marts.
Martin Sylvest/Ritzau Scanpix

Mette Frederiksen har udskrevet valg

Der bliver valg til Folketinget 24. marts.
26. FEB 2026 12.48
Demokrati
Folketingsvalg

Statsminister Mette Frederiksen (S) har torsdag kl. 12.48 udskrevet valg til Folketinget den 24. marts.

Det skete i en "udtalelse af særlig karakter", som det hedder. 

Forinden havde hun takket Troels Lund Poulsen (V) og Lars Løkke Rasmussen (M) for samarbejdet i regeringen i den forløbne periode.

- Nu skilles vi og går hver vores vej, for forskellene mellem vores partier er blevet tydeligere, og tak for det, sagde hun og tilføjede, at hun glæder sig til valgkampen.

- Skarpe debatter venter. Det bliver en dansk valgkamp, når den er bedst, forudså hun og ønskede alle god valgkamp, ligesom hun takkede de folketingsmedlemmer, som ikke genopstiller, for indsatsen.

Hun bebudede videre, at Socialdemokratiet i valgkampen vil komme med et pensionsudspil, ligesom partiet vil foreslå en formueskat. 

- Når en procent af befolkningen ejer en fjerdedel af danskernes samlede nettoformue, så er det blevet for skævt. Vi foreslår derfor en formueskat. Danmark er ikke blevet et rigt og stærkt samfund på grund af ulighed. Tværtimod. Vi er blevet dem, vi er, fordi vi er vant til at tage fat, og fordi vi ikke er alt for forskellige, siger hun.

Partiet ønsker også at fjerne ejendomsværdiskatten for boliger, der er vurderet til under en million kroner. Det skal ses som en håndsrækning til landets yderområder.

Hun havde ingen klar melding om, hvilken regering Socialdemokratiet ønsker.

- Kan det igen være en regering hen over den politiske midte? Ja. Kan det være en regering med afsæt i venstre side af Folketinget? Ja, hvis den i øvrigt er manøvredygtig og kan samarbejde bredt. Jeg udelukker ikke noget på forhånd. For med den tid, vi lever i, vil jeg afstå fra ultimative krav, sagde Mette Frederiksen.

 

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//ccs/artikel/mette-frederiksen-har-udskrevet-valg

GDPR