Der elpriserne sidste år nåede skyhøjeniveauer steg danskernes interesse for at bruge strømmen på de billigste tidspunkter også markant. De nu væsentligt lavere elpriser har dog fået danskernes interesse for elpriserne til at skrumpe. Det viser al fra Google Analytics, som Dansk Industri (DI) har analyseret, skriver DI Buisness.
For hver gang der i starten af oktober sidste år blev søgt 100 gange efter elpris på google, bliver der nu søgt cirka 13 gange. Også søgeord som ”strøm” og ”elregning” er faldet markant. Desuden er apps, hvor man kan følge med i elpriserne ikke længere på toplisten over de mest downloadede apps. Ifølge Andel Energi, der har 1,2 millioner privat- og erhvervskunder, er rigtig mange kunder dog stadig er gode til at spare på både el og gas.
- Det generelle energiforbrug ligger stadig omkring 15 procent lavere end normalt, så det er rigtig positiv, at danskerne stadig sparer på energien, selvom priserne har stabiliseret sig, siger funktionschef i Andel Energi Jack Kristensen.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.