DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS

Danmark og Tyskland klar med støtteloft på op mod 139 mia. kr. til Energiø Bornholm

29. JAN 2026 14.27
Energi
Offshore
Politik

Danmark og Tyskland er villige til at stille et samlet støtteloft på op mod 139 mia. kr. for at sikre realiseringen af Energiø Bornholm med tre gigawatt havvind syd og sydvest for øen. Regeringen vil derfor finde 42,3 mia. kr. i de politiske forhandlinger om projektet. Det støtteloftet er dog ifølge regeringen et worst case-scenarie, og det forventede støttebeløb fra dansk side ender på omkring 23 mia. kr. Vurderingen bygger blandt andet på, at Tyskland aftager hovedparten af strømmen og derfor dækker 70 pct. af omkostningerne, mens Danmark betaler 30 pct. Det skriver DR.

Regeringen fastholder, at et højt støtteloft er nødvendigt for at mindske risikoen for investorer og dermed reelt sikre lavere bud på etableringen af havvindmøllerne. Samtidig peger regeringen på, at den endelige regning afhænger af elpriserne i de kommende årtier samt udviklingen i elforbruget i både Danmark og Tyskland. Ifølge en af Danmarks førende eksperter på udrulning af havvind Lena Kitzing, som er lektor og enhedsleder på Danmarks Tekniske Universitet, er det høje støtteloft en måde hvorpå regeringen kan sikre bedre muligheder for at gennemføre projektet ved Bornholm.

- Det er et godt tegn, at de kunne blive enige om et høje. Det er for tidligt at drage nogle konklusioner om, hvad staten reelt
kommer til at betale. Det er ikke sikkert, det overhovedet ender med at være en nettobetaling for skatteyderne. Det afhænger af elprisen, siger hun.

 

amp

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//vindkraft/artikel/danmark-og-tyskland-klar-med-stoetteloft-paa-op-mod-139-mia-kr-til-energioe-bornholm

GDPR