DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS
(Arkivfoto.)
Kenneth Bagge Jørgensen/Biofoto/Ritzau Scanpix

Energinet igangsætter arbejdet med ny udviklingsplan frem mod 2050

Den næste langsigtede udviklingsplan skal sætte retningen for udbygningen af Danmarks el-, gas- og brintsystemer.  
26. NOV 2025 10.50
Plan & Byg

Energinet har sat gang i arbejdet med den næste langsigtede udviklingsplan, LUP26, som skal danne grundlag for udviklingen af Danmarks el-, gas- og brinttransmissionssystemer frem mod 2050. Planen skal sikre åbenhed om Energinets forventninger til fremtidens udbygningsbehov og de mulige løsninger. Det oplyser Energinet i en pressemeddelelse.

Arbejdet blev officielt indledt den 21. oktober med et opstartsmøde, hvor omkring 90 repræsentanter fra energibranchen, myndigheder, forskningsinstitutioner og interesseorganisationer deltog – både fysisk og online. Her præsenterede Energinet processen, tidsplanen og hovedtemaerne for LUP26 samt inviterede til dialog og videndeling.

Udarbejdelsen af LUP26 løber frem til udgangen af 2026, hvor den endelige plan offentliggøres. Undervejs vil der blive udgivet behovsanalyser, løsningskatalog og hovedrapport. Et udkast sendes i høring i anden halvdel af 2026, så borgere, virksomheder og organisationer kan komme med bemærkninger.

Planen baseres på Energistyrelsens analyseforudsætninger og skal afspejle de politisk fastsatte mål for energisystemet. LUP26 bliver samtidig et centralt grundlag for Energinets langsigtede planlægning af elnettet samt gas- og brintinfrastrukturen i Danmark.

amp
 
 
 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//havenergi/artikel/energinet-igangsaetter-arbejdet-med-ny-udviklingsplan-frem-mod-2050

GDPR