Det har på mange fronter været et særdeles udfordrende år for Siemens Gamesa. Mest fremtrædende står coronakrisen, der har ramt hele verden, lukket fabrikker og bragt usikkerhed med sig og sendt flere landes økonomier tilbage.
For Siemens Gamesa har der dog også været krise på de indre linjer, som i juni endte med at man brød med CEO Markus Tacke med øjeblikkelig virkning. I stedet hentede Siemens Gamesa Andreas Nauen, der indtil da havde stået i spidesen for offshore, ind som ny CEO.
Nu runder Siemens Gamesa dog det finansielle år af og har præsenteret fjerde kvartalsregnskab og årsregnskab.
I fjerde kvartal har Siemens Gamesa et underskud på 840 mio. kr., hvilket bringer det samlede underskud for 2020 til 6,8 mia. kr.
Det er særligt skuffelser på det indiske marked og budgetoverskridelser på projekter i Nordeuopa, som står bag det store underskud, der kun er blevet forværret af coronakrisen, oplyser Siemens Gamesa i sit regnskab.
Optimistisk fremtid
Andreas Nauen og det nye hold i spidsen for Siemens Gamesa har præsenteret en ny strategi for 2021-2023, der skal vende lykken for onshore-afdelingen, som skal til at tjene penge i samme grad som offshore- og serviceafdelingerne.
Trods det skuffende regnskab for 2020, er der dog lys forude, da Siemens Gamesa har et rekordstort ordreindtag i de seneste 12 måneder med en fremgang på næsten 20 pct. fra sidste år.
I de seneste 12 måneder har Siemens Gamesa modtaget ordre for 110 mia. kr., mens den samlede ordrebog nu indeholder projekter for 220 mia. kr., som giver Siemens Gamesa et solidt fundament at arbejde videre på.
esl
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.