
Ifølge EU-Kommissionens formand, Ursula von der Leyen, har Europas afhængighed af import af fossile brændstoffer kostet Europa flere milliarder euro under krigen i Mellemøsten.
Det siger hun under en tale i Europa-Parlamentet i Strasbourg i Frankrig, skriver nyhedsbureauet dpa.
- Siden konfliktens begyndelse er gaspriserne steget med 50 procent og oliepriserne med 27 procent. Hvis man omregner dette til euro, har ti dages krig allerede kostet de europæiske skatteydere yderligere tre milliarder euro i import af fossile brændstoffer, siger hun.
Det svarer til omkring 26 milliarder danske kroner.
Har planer om atomkraft
Meldingen fra von der Leyen kommer, dagen efter at hun præsenterede en plan for atomkraft i EU.
Her fortalte kommissionsformanden, at krigen i Mellemøsten har understreget Europas sårbare energimarked og afhængighed af fossile brændsler. I den nye europæiske strategi er blandt andet små modulære reaktorer (SMR) i fokus.
SMR'er er ifølge Danmarks Tekniske Universitet mindre, fabriksbyggede atomkraftreaktorer, der ifølge udviklerne vil være mere økonomiske og have bedre sikkerhed end de traditionelle reaktorer.
De små modulære reaktorer skal ifølge kommissionen være i drift i Europa først i 2030'erne.
SMR'erne skal ifølge von der Leyen sammen med traditionelle atomreaktorer spille en nøglerolle i et "fleksibelt, sikkert og effektivt" europæisk energisystem.
Kommissionen foreslår forskellige tiltag for at sikre udrulningen af SMR'er, blandt andet at gøre reglerne på området enkle og ens på tværs af landegrænser.
Derudover vil EU oprette en garanti på 200 millioner euro til at støtte investeringer i innovative nukleare teknologier.
/ritzau/
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.


















