
Så sent som fredag har formanden for EU-Kommissionen, Ursula von der Leyen, meldt ud, at hun mener, at tiden er inde til at indføre et prisloft på køb af russisk gas. Men hvis det bliver en realitet, så lukker Rusland helt for gassen til Europa, lyder truslen fra den tidligere russiske præsident Dmitrij Medvedev ifølge nyhedsbureauet Reuters.
- Der vil ganske enkelt ikke være russisk gas til Europa, skriver han på beskedtjenesten Telegram med henvisning til von der Leyens udmelding.
Ifølge Ursula von der Leyen skal prisloftet på gas være et modsvar på den russiske præsident Vladimir Putins forsøg på at manipulere med Europas energimarked, siger hun.
Efter Ruslands invasion af Ukraine har energipriserne været på himmelflugt. Det skyldes blandt andet, at Rusland ved flere lejligheder har begrænset Europas adgang til russisk gas.
- I løbet af de sidste uger og måneder har vi arbejdet hårdt på europæisk plan for at kæmpe tilbage mod Putins manipulationer, siger hun fredag.
Gaslagre mere fyldte end normalt
Europa kan dog imidlertid glæde sig over, at man er foran med planen om at få fyldt de europæiske gaslagre op, inden vinteren ankommer.
- Vi er blevet enige om fælles lagre og har nået et fyldningsniveau på 80 procent i gennemsnit nu, to måneder tidligere end forventet, oplyser hun fredag.
Fredag mødes finansministrene fra G7-landene, der består af USA, Storbritannien, Frankrig, Tyskland, Italien, Canada og Japan. De ventes alle at støtte op om et globalt prisloft på russisk olie, siger unavngivne kilder ifølge mediet Financial Times.
Men modsvaret fra Rusland vil være det samme: De lande, som indfører et prisloft på olien, vil ikke engang få tilbuddet om at købe det, lyder det fra Kremls talsmand, Dmitrij Peskov.
- De, som pålægger et prisloft, vil ikke være blandt modtagerne af russisk olie. Vi vil simpelthen ikke samarbejde med dem, siger han.
Han understreger, at det er de europæiske borgere, som ender med at få en større regning for et tiltag som et prisloft.
/ritzau/
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.