DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS

Oliepriserne tilbage i fremgang

Oliepriserne steg igen sidste uge, efter et kortvarig dyk. Dermed er priserne steget samlet set syv ud af de seneste otte uger.
22. JUN 2020 9.15
Olie

Siden olie-kollapset i marts-april har det nærmest kun gået en vej, og det har været opad for oliepriserne. Fremgangen blev dog kortvarigt bremset i uge 24, hvor priserne forinden ellers var steget seks uger i træk. 

Nu er prisen dog tilbage i fremgang, hvor den amerikanske WTI-råolie åbnede i 37,1 dollar per tønde, og lukkede lige under 40 dollar tønden fredag. 

Nordsøolien steg ligeledes, hvor prisen åbnede mandag sidste uge i 39,7 dollar tønden og lukkede i 42,1 dollar tønden. 

Dermed er oliepriserne steget samlet set i syv af de sidste otte uger, efter at priserne tog et kort dyk, efter der opstod nervøsitet på markederne for en ny bølge af coronasmittede. 

Nu er markederne tilbage til optimisme, trods en fortsat stigning i det globale antal af nye smittede, men et faldende antal døde og smittede i USA og især Europa.

esl

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//havenergi/artikel/oliepriserne-tilbage-i-fremgang

GDPR