DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS

J.D. Vance ønsker opgør med EU's regulering af AI

USA's vicepræsident opfordrer EU til "optimisme" i stedet for "overdreven" regulering af kunstig intelligens.
11. FEB 2025 11.06
Internationalt
Politik

USA kan ikke og vil ikke acceptere, at amerikanske AI-virksomheder begrænses af "overdreven" regulering. Det fastslår USA's vicepræsident, J.D. Vance, i en tale ved AI-topmødet i Paris tirsdag.

- USA er førende i AI, og vores administration vil bevare den førerposition, siger J.D. Vance.

I talen kritiserer han EU for efter hans opfattelse at gå for langt i sin regulering af amerikanske selskaber og AI generelt.

- Vi har brug for, at vores europæiske venner ser på AI-udviklingen med optimisme i stedet for med bekymring, siger J.D. Vance.

Han kritiserer mest direkte EU's Digital Service Act som et eksempel på "overregulering".

- Det er en ting at forhindrer digitale overgreb på børn og en helt anden at forhindre et voksent menneske i at tilgå information, som en regering mener er misinformation, siger J.D. Vance.

Han opfordrer til, at EU og andre undlader at begrænse AI i sin udvikling. Udmeldingen kommer, efter at også USA's præsident, Donald Trump, har udtalt sig kritisk over for EU's regulering af det digitale område.

Store amerikanske tech-platforme som Google og Facebook har fået milliardbøder af EU for ikke at overholde de europæiske regler. Det har fået Trump til at tale om, at bøderne er en urimelig skat på amerikanske virksomheder.


jel /ritzau/

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//ptx/artikel/j-d-vance-oensker-opgoer-med-eu-s-regulering-af-ai

GDPR