
En rigtig skidt nyhed for den grønne omstilling i Danmark ramte for godt et år siden nyhedsfladen. Energinet præsenterede således jordbundsanalyserne for Hesselø Havvindmøllepark. Og det var bestemt ikke gode resultater, der blev præsenteret.
Energinets undersøgelser viste besværlige jordbundsforhold i form af blød lerbund i de øverste meter af havbunden på sitet for Hesselø Havvindmøllepark. Derfor blev jagten sat ind på en ny placering til havvindmølleparken, og den har man nu fundet frem til.
Således har regeringen, Venstre, Socialistisk Folkeparti, Radikale Venstre, Enhedslisten, Det Konservative Folkeparti, Dansk Folkeparti, Liberal Alliance, Alternativet og Kristendemokraterne med 'Klimaaftale om grøn strøm og varme af 25. juni 2022' besluttet, at Hesselø Havvindmøllepark flyttes til et område syd for det oprindelige Hesselø-område.
Den politiske aftale om den nye placering sker på baggrund af en ny finscreening, som Energistyrelsen har fået udarbejdet af COWI. Finscreeningen viser bl.a., at området syd for det oprindelige Hesselø-område er et godt alternativ, da havbunden vurderes at være bedre egnet til opstilling af parken, oplyser Energistyrelsen i en pressemeddelelse.
Hesselø Havvindmøllepark er planlagt til at have en kapacitet på 800-1.200 MW og forventes indtil forsinkelsen at blive sat i drift og koblet til elnettet i 2027. Nu forventes projektet at levere første strøm i 2028 og stå helt færdigt i 2029.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.