DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS

Nedbrud og udfald har tirsdag ramt mange hjemmesider inklusiv DOI.dk

18. NOV 2025 14.16

Det amerikanske firma Cloudflare, der tilbyder en global platform, oplever tirsdag store tekniske problemer. Det skriver Styrelsen for Samfundssikkerhed i en kommentar til Ritzau.

- Styrelsen for Samfundssikkerhed er opmærksom på, at sikkerhedsudbyderen Cloudflare i øjeblikket oplever tekniske problemer, hvilket påvirker mange websites og onlinetjenester verden over. Vi følger situationen og er i løbende dialog med relevante myndigheder, lyder det.

På sin hjemmeside skriver Cloudflare, at der er tale om interne tekniske problemer. Blandt andet er der store problemer med det sociale medie X, skriver TV 2. ChatGPT, Spotify og andre internationale tjenester er ustabile. Også DK Medier har tirsdag eftermiddag været ramt på siderne DKNyt.dk, Kommunen.dk og DOI.dk.

/ritzau/cwa

Red. første sætning i 3. afsnit om interne tekniske problemer tilføjet kl. 15.41

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//vindkraft/artikel/nedbrud-og-udfald-har-tirsdag-ramt-mange-hjemmesider-inklusive-dk-nyt

GDPR