I fredags modtog European Energy VVM-godkendelse af de to kystnære offshore-projekter, Omø Syd og Jammerland Bugt, hvilket ikke overraskende bliver modtaget positivt hos direktør Knud Erik Andersen.
- Vi er meget glade for at modtage myndighedernes godkendelser af begge projekter efter en grundig otteårig indsats. Vi står klar til at tage fat på næste fase, så projekterne forhåbentligt fra 2023 kan biddrage kosteffektivt til regerings ambitiøse klimamål, udtaler Knud Erik Andersen i en pressemeddelelse.
European Energy vurderer, at de to projekter vil skabe 60-80 permanente arbejdespladser og 3.000-5.000 jobs under konstruktionen.
esl
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.