DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS

Energistyrelsen vil have hævet beredskab efter flere gaslæk

Der er er sket to lækager på Nord Stream 1 og en lækage på Nord Stream 2, oplyser de danske myndigheder.
27. SEP 2022 8.55
Energi
Gas

Energistyrelsen har bedt Energinet om at hæve beredskabsniveauet for el- og gassektoren i Danmark efter flere læk på gasledninger ved Bornholm. Det oplyser Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet til Ritzau.

Det står ikke klart, hvad beredskabsniveauet bliver hævet til, men forventningen er, at der om kort tid vil komme en uddybende melding fra Energistyrelsen.

Ministeriet bekræfter samtidig, at der er samlet er konstateret tre lækager på gasledningerne Nord Stream 1 og Nord Stream 2. Der er tale om to lækager på Nord Stream 1 og én lækage på Nord Stream 2.

- Som konsekvens af disse hændelser har Energistyrelsen bedt Energinet om at hæve beredskabsniveauet for el- og gassektoren i Danmark, udtaler klima-, energi- og forsyningsminister Dan Jørgensen (S).

- Hændelserne på de to ledninger har ingen forsyningsmæssig konsekvenser for Danmark. Myndigheder og regeringen følger situationen nøje, og vil løbende holde offentligheden orienteret.

Lækagerne er sket henholdsvis nordøst og sydøst for Bornholm. Meldingen kommer, efter at der er blevet observeret et fald i trykket i gasledningerne, som løber fra Rusland til Tyskland.


/ritzau/

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//havenergi/artikel/energistyrelsen-vil-have-haevet-beredskab-efter-flere-gaslaek

GDPR