
Elnettet i Danmark er presset, og det pres vokser markant i takt med en kraftig stigning i nye projekter. I 2025 blev der således indmeldt 8,2 GW ny elproduktion og 20,2 GW nyt elforbrug til transmissionsnettet – langt over Danmarks nuværende maksimale elforbrug på ca. 7 GW. Det oplyser Energinet i en pressemeddelelse.
- Udbuddet kommer ikke til at kunne følge med efterspørgslen. Som samfund bliver vi nødt til at have en samtale om, hvilken strøm og grøn strøm der haster mest, samtidig med at vi naturligvis har fuld fart på udbygningen og forsøger at presse mest muligt gennem det eksisterende elnet, siger Thomas Egebo, der er adm. direktør i Energinet.
Udbygningen af elnettet har samtidig svært ved at følge med tempoet i elektrificeringen og den grønne omstilling. Det betyder, at elnettet flere steder allerede er en knap ressource for nye projekter. I 2025 modtog Energinet 124 ansøgninger om tilslutning til transmissionsnettet, svarende til cirka én ansøgning hver tredje dag. Projekterne er ofte så store, at de kan sammenlignes med elforbruget i større danske byer.
Samtidig står virksomheder med et samlet kapacitetsbehov på omkring 60 GW i kø på tværs af transmissions- og distributionsnettet – svarende til omkring otte gange det nuværende maksimale elforbrug i Danmark, selvom det er usikkert, hvor stor en del af projekterne der realiseres.
Selvom Energinet i 2025 satte rekord i både idriftsatte elnetprojekter og modtagne miljøtilladelser, er det ikke tilstrækkeligt til at imødekomme udviklingen tilkendegiver Energinet-direktøren.
- Efterspørgslen er enorm og vokser meget hurtigere end udbuddet kan følge med. Det tager ofte længere tid at udbygge elnettet med kilometer lange elforbindelser og nye store højspændingsstationer, end det tager at opstille rækker af solpaneler på en mark eller omstille industri fra fossile brændsler til grøn el. Det er godt, at der er gang i den grønne omstilling og elektrificering, men elnettet halter i forvejen bagefter, og elnettet er allerede flere steder en knap ressource for nye projekter, der gerne vil tilsluttes, siger Thomas Egebo.
Ved udgangen af 2025 havde Energinet omkring 180 udbygningsprojekter i gang rundt om i landet.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.





















