Hvis Danmark skal blive en førende spiller på Power-to-X, er det nødvendigt med politisk handling og en national strategi, lyder det fra 18 organisationer, der er gået sammen om en række anbefalinger for en national strategi.
De anbefalinger er blevet givet videre til Klima- Energi- og Forsyningsminster Dan Jørgensen (S), som tog varmt imod anbefalingerne ved et Dansk Energi-arrangement om netop Power-to-X.
- Vi er meget opmærksomme på den store velvilje, der er i branchen, siger Dan Jørgensen.
Ministeren siger, at man vil lytte til brancherne og fortsætte det tætte samarbejde, som man fik etableret med klimapartnerskaberne.
Derudover fortæller ministeren, at man allerede arbejder med en strategi på Power-to-X og CCS (Carbon Capture Storage).
- Vi vil komme med en PtX- og en CCS-strategi næste år. Vi er allerede undervejs med arbejdet, og vi vil løbende inddrage branchen i strategien, fortæller Dan Jørgensen.
- Vi kommer til at lytte til jer, spørge jer og bruge jer, siger Dan Jørgensen henvendt til de fremmødte fra branchen.
Dan Jørgensen ønsker ikke at sætte en deadline for, hvornår regeringen vil præsentere en PtX-strategi eller en CCS-strategi. Han understreger, at det er mange brikker, der skal lægges i et kompliceret puslespil.
- Vi har en enorm chance for Danmark kan blive førende indenfor denne teknologi, hvor vi har unikke muligheder, men vi bliver nødt til at gribe chancen, siger Dan Jørgensen.
- Danmark er ikke i førerfeltet, når det gælder at omdanne el til brint og videre til brændstoffer, som kan anvendes i tung transport og industri. Men vi kan nå det endnu. Det kræver, at vi handler hurtigt politisk og vedtager en ambitiøs strategi, hvor hele værdikæden forpligter sig, siger Lars Aagaard, administrerende direktør, Dansk Energi.
Erhvervslivet melder sig klar til #PowertoX. Brug for en #dkpol-strategi, der skubber det hele i gang. Læs vores bud: https://t.co/2S2ZSKW2o4 #dkgreen #dktrp pic.twitter.com/8NWYK9SvrF
— Rasmus Bønneland (@RasmusBonneland) November 19, 2020
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.