Først udsatte EU’s klimaministre beslutningen om klimamålene for 2040, og nu følger Europa-Parlamentet efter, skriver Altinget.dk. Tirsdag skulle Industri- og Energiudvalget have stemt om målet, men valgte i stedet at udsætte afstemningen. Bag udskydelsen står den store konservative gruppe EPP, hvilket afspejler, at det også var konservative regeringsledere, som i sidste uge pressede på for at udskyde beslutningen, da den blev henvist til et ministerrådsmøde.
Konservatives europaparlamentsmedlem Niels Flemming Hansen ærgrer sig over sin egen gruppes ageren i denne sag: "Det er frustrerende, at vi endnu engang oplever forsinkelser i arbejdet med et af vores mest presserende og langsigtede mål," siger han.
Indtil videre er afstemningen i Parlamentet udskudt på ubestemt tid.
ap
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.