DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS
Den amerikanske præsident, Donald Trump, vil sætte yderligere told på stål og aluminium fra Canada. (Arkivfoto). - Foto: Kevin Lamarque/Reuters

Trump vil fordoble told på stål og aluminium fra Canada

Den amerikanske præsident vil sætte told på import af stål og aluminium fra Canada op med ekstra 25 procent.  
11. MAR 2025 15.41
Internationalt
Økonomi

USA's præsident, Donald Trump, vil indføre en toldafgift på 50 procent på import af stål og aluminium fra Canada. Det skriver Donald Trump på sit sociale medie Truth Social. Dermed vil den amerikanske præsident fordoble tolden på stål og aluminium fra Canada.

Trump skriver, at han har bedt sin handelsminister om at indføre den ekstra told, som skal træde i kraft allerede onsdag 12. marts. Udmeldingen kommer som reaktion på, at provinsen Ontario i Canada indførte en told på 25 pct. på elektricitet, der kommer fra USA, skriver Reuters.

Den amerikanske præsident skriver, at han "snart vil erklære en national nødsituation", når det gælder elektricitet i det berørte område. Han truer også med at øge tolden "betydeligt" på biler, der kommer til USA den 2. april, "hvis andre grove, langvarige toldsatser ikke også fjernes af Canada".

Donald Trump annoncerede i februar, at han ville indføre told på 25 pct. på stål og aluminium på alle lande. Toldsatserne skal efter planen træde i kraft onsdag 12. marts.

Den største andel af den stål, der indføres i USA, kommer fra Canada, Mexico og Brasilien. Det viser data fra den amerikanske regering og sammenslutningen af amerikanske stålproducenter, AISI.

/ritzau/
 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//solenergi/artikel/trump-vil-fordoble-told-paa-staal-og-aluminium-fra-canada

GDPR