Regeringen har torsdag endeligt indgået en aftal med De Radikale, SF, Enhedslisten og De Konservative om hvordan 500. mio. kr., der er afsat til Havnaturfonden, skal bruges til at genoprette naturen i havet og indsamle viden.
De farvande, som står øverst på fondens liste, er Lillebælt, Det Sydfynske Øhav, Storebælt, Samsø Bælt, Sejerø Bugt, Sjællands Nordkyst og Østkyst, Møn og Taarbæk Rev.
Planen for Havnaturfonden bliver modtaget med begejstring hos Tænketanken Hav, Danmarks Naturfredningsforening og Green Power Denmark. Det oplyser parterne i en fælles pressemeddelelse.
- Havet i Danmark er i dyb krise og har brug for massiv hjælp. Derfor er vi meget glade for, at der afsættes så store midler til konkrete naturgenopretningsprojekter, siger Maria Reumert Gjerding, præsident i Danmarks Naturfredningsforening.
Havvindmølleparken kan hjælp på havmiljø
På lidt længere sigt får fonden også en vigtig opgave med at sikre, at de kommende havvindmølleparker bidrager så positivt som overhovedet muligt til naturen i havet.
De planlagte havvindmølleparker – og endnu flere i fremtiden – kommer til at optage store havarealer. Derfor er det godt, at aftalepartierne har lyttet til organisationerne og besluttet at inkludere denne indsats i fondens arbejde.
- Det har været vigtigt for os, at Havnaturfonden også kigger på fremtidens metoder til at forbedre havmiljøet. Det er afgørende, at havvindmølleparkerne bidrager til et rigt plante- og dyreliv i havet. Men der forestår et stort arbejde med at lave forsøg og indsamle viden, og der kommer fonden til at spille en vigtig rolle, siger Thomas Aarestrup Jepsen, direktør for vedvarende energiproduktion i Green Power Denmark.
Tænketanken Hav, Danmarks Naturfredningsforening og Green Power Denmark har et stort ønske om, at Havnaturfondens indsats for et hav i balance fortsætter efter 2030, hvor finansieringen efter planen udløber.
"Derfor er det glædeligt, at politikerne er enige om at genbesøge aftalen om Havnaturfonden senest i 2028 for at finde en varig finansiering af fonden fra flere forskellige kilder, så den på sigt kan blive en permanent og selvstændig fond," lyder det i meddelelsen fra de tre organisationer.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.