Med den teknologiske udvikling bliver olieproduktionen verden over både mere effektiv og billigere. Udgifterne ved at producere olie er således faldet med ti pct. de sidste to år og 35 pct. siden 2014, viser en ny analyse fra Rystad Energy.
Dermed er den såkaldte break-even pris, som producenterne har brug for at få produktionen til at løbe rundet uden underskud, faldet til 50 dollar per tønde olie.
Det er særligt udviklingen inden for offshore og dybthavs produktion, der er resulteret i faldende udgifter, lyder det fra Rystad Energy.
- De faldende break-even priser betyder, at upstream industrien er blevet mere konkurrencedygtige end nogen over de sidste to år og er i stand til at levere større volume til en lavere pris, siger Espen Erlingsen, Head of Upstream Research hos Rystad Energy.
Oliepriserne ligger dog stadig et godt stykke under break-even prisen, ligesom mange estimater har peget på, at der kan gå år, før prisen igen kommer op på et niveau, der kan give overskud.
- Den gennemsnitlige break-even pris for de fleste kilder er stadig højere end de nuværende priser. Det er derfor klart, at for at upstreaminvesteringer skal komme tilbage, er det nødvendigt at oliepriserne stiger, siger Espen Erlingsen.
esl
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.