
I øjeblikket testes en robot i en ståltank hos virksomheden SubC Partner i Esbjerg. Robotten er kernen i innovationsprojektet ACOMAR ( Auto COm-pact MArine growth Remover), hvor flere partnere samarbejder om at fjerne marine begroninger fra offshore strukturer på en mere bæredygtig og besparende måde. Det skriver Energy Cluster Denmark i en pressemeddelelse.
- Marine begroninger gror på alt, vi sætter ud i vandet. Det gør, at overfladerne på offshore strukturer, fx et vindmøllefundament, bliver større, og dermed øges belastningen. Derfor skal det renses af, så strukturerne kan holde længere, siger Jesper Liniger, assistant professor ved Aalborg Universitet.
Han er sammen med en partnerne fra SubC Partner, Aalborg Universitet, Siemens Gamesa, TotalEnergies, Mati2ilt og Sihm Højtryk ved at teste robotten på land, før den skal testet offshore. Energy Cluster Denmark faciliterer projektet og støttet af Det Energiteknologiske Udviklings- og Demonstrationsprogram (EUDP) med 15 mio. kroner.
- Robotten virker lidt som den robotplæneklipper, vi kender hjemme fra baghaven. Den skal selv kunne kastes ud i vandet, og skal selv kunne navigere hen til strukturen, hvor den automatisk skal rense den marine begroning af med højtryksrens, forklarer Jesper Liniger.
Kan give store besparelser
Hos SubC Partner har man store forventninger til robotten, der kan erstatte manuelle afrensninger, der hidtil er benyttet offshore.
- Markedet er stort, da der globalt set produceres offshore energi over hele kloden. Hidtil har vi stort set udelukkende arbejdet i vores egen ”baghave” i Nordsøen. Vi modtager nu uopfordrede forespørgsler fra både Asien, Afrika, Brasilien og Den Mexicanske Golf, via både operatører og ejere af installationerne. Dette vidner om, at det reelt er et meget stort problem, siger Eva Thrane Jensen, projektingeniør ved SubC Partner.
Parterne bag projektet estimerer, at offshore-industrien bruger et trecifret millionbeløb på at fjerne marine begroninger i dag.
- Det er den omkostning, som ACOMAR-projektet kan være med til at reducere betragteligt. Projektet er et rigtig godt eksempel på, at samarbejde om innovation gør en stor forskel,” siger Glenda Napier, CEO i Energy Cluster Denmark.
Robotten forventes at kunne testes offshore til august.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.