I sidste uge nåde Gasledningsprojektewt Grøn Gas Lolland-Falster en milepæl. Der den krydsede de den 1500 meter lange distance mellem Lolland og Falster gennem Guldborgsund. Det oplyser Energinet i en meddelelse.
Gasrøret blev trukket igennem en 1500 meter lang underboring af sundet. Dermed er alle tre farvandskrydsninger på Grøn Gas Lolland-Falster gennemført. Tidligere på sommeren er gasrøret ført gennem Grønsund – mellem det nordlige Falster og Farø – og gennem Færgestrøm – mellem Farø og Sjælland.
- Underboringerne er en teknisk kompliceret del af projektet, blandt andet fordi vi trods grundige forberedelser ikke kan være helt sikre på, hvad vi støder ind i undervejs. Vores team har nu gennemført tre farvandskrydsninger ud af tre på første forsøg – det kan ikke gøres bedre, siger Claus Poetzsch, der er projektchef for Grøn Gas Lolland-Falster.
Næste skridt er i gang
Næste skridt i forbindelse med krydsningerne af farvandene er allerede i fuld gang. Det er de såkaldte tie-ins, hvor rørene fra farvandskrydsningerne forbindes med de rør, der er lagt på landjorden.
Rørledningen på Falster er således allerede forbundet med rørledningen i Grønsund, og projektchefen forventer, at de øvrige tie-ins bliver udført inden for den kommende måneds tid.
Anlægsarbejdet på Grøn Gas Lolland-Falster. Energinet står for den del af gasrørledningen, der strækker sig fra Nørre Alslev på Falster og op til kompressorstationen i Everdrup mellem Rønnede og Næstved en strækning på 41 km.
Mens Evida står for at lægge gasledningen i jorden på den 71 km lange strækning fra Nr. Alslev til Nakskov på Lolland. Evida begyndte senere end Energinet og har lagt lidt over halvdelen af rørene i jorden.
- Projektet kører planmæssigt. Der er altid udfordringer på sådan et stort anlægsprojekt, men vi løser dem undervejs. Samlet set er vi cirka 60 procent igennem anlægsarbejderne på landentreprisen. Vi vurderer, at vi som planlagt kan sætte gas på gasrørledningen næste sommer og være klar til at gå i fuld drift i slutningen af august,” siger Claus Poetzsch.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.