DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS
Mogens Lykketoft ved indvielsen af Viking Link, en helt ny elforbindelse mellem Danmark og England, i april 2024.
Maria Tuxen Hedegaard

Mogens Lykketoft stopper som formand for Energinet

Efter seks år som formand siger tidligere S-minister Mogens Lykketoft snart farvel til Energinets bestyrelse.
5. FEB 2026 12.43
Navne

Mogens Lykketoft stopper som bestyrelsesformand for Energinet, når hans valgperiode slutter ved udgangen af april. Det skriver den 80-årige tidligere minister i en pressemeddelelse.

Lykketoft angiver sin alder og sine andre gøremål som begrundelse for, at han nu giver formandsstafetten videre.

- For mig afsluttes hermed næsten seks spændende og lærerige år i kernen af indsatsen for at levere sikker, billig og grøn strøm i kontakterne til danskerne og bidrage til at nå de nationale klimamål, siger Lykketoft.

Han glæder sig over at have taget del i arbejdet med at fremtidssikre elnettet, så det kan håndtere den grønne omstilling. Og så glæder han sig over det kommende brintrør til Tyskland og den aftale om Energiø Bornholm, der er præsenteret for nyligt.

- Det har været en stor fornøjelse at arbejde sammen med de meget kompetente og aktive folk i direktion og bestyrelse, med ministeren og hans departement, og at opleve den voksende skare af medarbejdere, der møder de vældige udfordringer med stor opfindsomhed og engagement, udtaler Mogens Lykketoft.

Energinet er en offentlig virksomhed, der har ansvaret for at drive og udvikle det overordnede danske energinet.Det betyder, at Energinet ejer og udbygger højspændingsnettet og naturgasnettet herhjemme.

Det har imidlertid været svært de senere år at følge med den markante stigning i elforbruget. Virksomheder, der elektrificerer produktionen, og datacentre, der kræver store mængder strøm lægger sammen med stigende privatforbrug til elbiler og varmepumper beslag på store dele af den eksisterende kapacitet i elnettet.

Og selv om Energinet har igangsat en lang række anlægsprojekter, der skal udbygge kapaciteten, er mange af dem forsinkede. Konsekvensen har været, at en række virksomheder stadig venter på at blive sluttet til elnettet eller på at få tilført yderligere kapacitet. Det har medført kritik, blandt andet fra brancheorganisationen Green Power Denmark.

Energinet har hovedkontor i Erritsø ved Fredericia og beskæftiger omkring 2000 medarbejdere.

OPDATERET 13:27

/ritzau/

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//vindkraft/artikel/mogens-lykketoft-stopper-som-formand-for-energinet

GDPR