
USA's melding om, at landet vil indføre en 100 procent højere told på kinesiske varer, er et klassisk tilfælde af dobbeltmoral. Sådan lød det natten til søndag i en udtalelse fra Kinas handelsministerium, skriver nyhedsbureauet AFP.
- Den pågældende udtalelse fra USA er et typisk eksempel på dobbeltmoral, siger en unavngiven talsperson i udtalelsen.
- At true med høje toldsatser hele tiden er ikke den rigtige tilgang til Kina.
Fredag meddelte USA's præsident, Donald Trump, på det sociale medie Truth Social, at USA vil indføre en told, der er 100 procent højere end den allerede eksisterende told på kinesiske varer. Den forhøjede toldsats vil træde i kraft den 1. november, skrev han.
Kina er for nuværende pålagt amerikanske toldsatser på 30 procent.
Meldingen fra Trump kom, efter at Kina havde meddelt, at landet vil stramme kontrollen over eksporten af sjældne jordarter.
Den beslutning forsvarer Kina i nattens udtalelse, hvor det lyder, at den strammede kontrol er legitim. Det skriver Reuters.
Kina producerer over 90 procent af verdens forarbejdede sjældne jordarter og magneter baseret på sjældne jordarter.
Den amerikanske præsident skrev også på Truth Social, at USA vil indføre eksportkontrol på "alt kritisk software", der ligeledes vil træde i kraft 1. november.
Han har truet med at trække sig fra et foreslået møde med den kinesiske præsident, Xi Jinping, som skal finde sted i Sydkorea senere på måneden.
Det vil være det første fysiske møde mellem de Trump og Xi, der står i spidsen for verdens to største økonomier, siden Trump blev indsat i Det Hvide Hus i januar til sin anden embedsperiode.
I udtalelsen fra det kinesiske handelsministerium lyder det, at Kina er villig til at styrke dialogen om eksportkontrol med alle lande for bedre at beskytte sikkerheden og stabiliteten i de globale forsyningskæder.
/ritzau/
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.