DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS

Glippede havmølleprojekter i Nordsøen udløser søgsmål i USA

Østrigske Strabag kræver milliarderstatning af den tyske stat efter afbrudte investeringer i offshore-vindkraft.
14. APR 2025 11.55
Energi
Erhverv
EU
Internationalt

To datterselskaber under den østrigske koncern Strabag forsøger nu ved en domstol i Washington, D.C., at tvinge Tyskland til at betale erstatning for tabte investeringer i havvind. De to selskaber mener, de har krav på knap 241 mio. euro (ca. 1,8 mia. kr.) i erstatning og yderligere godt 92,5 mio. euro (ca. 700 mio. kr.) i renter. Det skriver tyske Spiegel.

– Med sagen udøver vi vores ret til at få den erstatning, som vi er blevet tilkendt, sagde en talskvinde for Strabag. Den tyske stat har ifølge selskabet ikke reageret på en betalingsanmodning.

De to selskaber havde forinden fået medhold i sagen ved Verdensbankens voldgiftsret, hvor de blev tilkendt erstatning på knap 241 mio. euro (ca. 1,8 mia. kr.) og godt 92,5 mio. euro (ca. 700 mio. kr.) i renter.

Strabags to selskaber investerede ifølge egne oplysninger ca. 122 mio. euro (ca. 910 mio. kr.) i havvindprojekter i Nordsøen. Værdien af disse investeringer faldt ifølge dem markant som følge af en ændring i Tysklands lov om vedvarende energi.

Kravet er baseret på Energichartatraktaten, en international aftale om beskyttelse af energiinvesteringer, som Tyskland dog har trukket sig fra. I sagen henviste det tyske økonomiministerium (*Bundesministerium für Wirtschaft und Klimaschutz*) uden held til en afgørelse fra EU-Domstolen, som underkender traktaten i en EU-retlig kontekst.

Handelsekspert Fabian Flues fra den tyske ngo Powershift mener, at sagen udstiller, hvordan private voldgiftsretter kan tilsidesætte gældende EU-ret.

– Den nye forbundsregering må sikre, at sådanne sager ikke kan finde sted i fremtiden, siger Fabian Flues, der er handelsekspert i Powershift.

Det tyske økonomiministerium ønskede ikke at kommentere sagen over for Spiegel.

Danmark har også besluttet at forlade traktaten med henvisning til, at den kan modarbejde den grønne omstilling. Dog vil der fortsat også kunne rejses sager mod Danmark i en 20-årig periode efter udtrædelsen.

jel

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//havenergi/artikel/glippede-havmoelleprojekter-i-nordsoeen-udloeser-soegsmaal-i-usa

GDPR