Brintbranchens direktør, Tejs Laustsen Jensen, er blevet valgt til Hydrogen Europes bestyrelse. Det oplyser Brintbranchen i en meddelelse.
Hydrogen Europe er den europæiske brancheorganisation, der repræsenterer den europæiske brintindustri, og fremmer brint som én af forudsætningerne for et nul-emissionssamfund. Hydrogen Europe har de seneste år vokset sig til en stor og betydningsfuld spiller i EU, som samler hele den europæiske brintindustri, og hvor organisationen har været med til at præge mange af de positive udviklingerne på brintområdet.
Tejs Laustsen Jensen blev som første dansker nogensinde tirsdag eftermiddag valgt ind i bestyrelsen som repræsentant for de nationale brintorganisationer. Det skete med et stort flertal af stemmerne.
- Det er med stor glæde og ydmyghed, at jeg er tiltrådt Hydrogen Europes bestyrelse her til eftermiddag. Vi står midt i flere kriser, hvor klimaet, energi- og forsyningssikkerheden er truede. Vejen ud af disse kriser er grøn, og involverer alle brint og brintbaserede produkter. Det er derfor uhyre vigtigt, at vi intensiverer det europæiske samarbejde på brintområdet. Vi må ikke miste kontrol og ejerskab over både europæisk brintproduktion og aftag i transport- og industrisektoren, samt den bagvedliggende teknologiudvikling, siger Tejs Laustsen Jensen om sit nye tillidshverv.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.