
Der hviler et stort ansvar på EU's skuldre, når der ved FN-klimatopmødet COP26 i Glasgow de kommende uger skal sættes nye mål for klimaet. For EU skal være mødets duks blandt de store økonomier for at få for eksempel Kina og USA med på klimavognen.
Sådan lyder budskabet fra EU-klimakommissær Frans Timmermans, som mener, at klimakrisen har nået et punkt, hvor ingen længere kan ignorere dens konsekvenser.
- Når det kommer til global klimahandling, har EU konstant ført an og går stadig forrest med det gode eksempel.
- Vi var de første til at sætte et mål om klimaneutralitet i 2050, hvorved vi signalerede over for store økonomier, at vi finder det nødvendigt og muligt. Og at vi er fast besluttede på at bevæge os i den retning, udtaler han i en skriftlig kommentar.
Forhandler på samlet mandat
EU-Kommissionen forhandler samlet for EU på det mandat, som de 27 medlemslande har givet forud for klimamødet. Medlemslandenes position er, at alle bør fremsætte mere ambitiøse nationale klimamål og skrue op for klimabistanden til fattige lande.
Et af formålene med klimatopmødet er at lande en aftale om at øge klimaindsatsen for at forbedre chancerne for at leve op til Parisaftalen fra 2015. Parisaftalen sigter efter at holde temperaturstigningerne til højst 2 og helst 1,5 grader over niveauet før industrialiseringen.
Med landenes CO2-løfter indtil nu er der kurs mod mindst 2,7 grader ekstra i 2100. Dertil kommer dramatiske havstigninger og mere ekstremt vejr. Men selv om det ser svært ud, bør verdens lande gå efter en aftale, der holder styr på temperaturstigningerne, mener Timmermans.
- Klimakrisen har nået et punkt, hvor ingen længere kan ignorere dens effekter. Ikke længere.
- Den ekstreme varme, oversvømmelser, tørke og endda tornadoer har bragt klimakrisen til Europa. Men alle lande i verden er påvirket, og for nogle er det allerede en eksistentiel krise.
- Når vi forlader Glasgow - formentlig i de tidlige morgentimer i den sidste weekend - vil jeg have en aftale, som holder de 1,5 grader, vi aftalte i Paris, inden for rækkevidde, siger han.
Ekspert enig
Det er ikke kun EU-toppen selv, der mener, at EU har en vigtig rolle at spille ved COP26. Også Sebastian Mernild, professor i klimaforandringer og prorektor på Syddansk Universitet, påpeger, at EU bør tage lederskabet på sig.
- EU spiller en betydelig rolle, fordi hvis vi skal have nogen forhåbning om, at både USA og Kina og de store økonomier vil melde nogle reduktioner ind, så bliver der også skelet til EU. Det er der ingen tvivl om.
- Det vil sige, at hvis EU holder fast i den målsætning, de har, så mener jeg, at det kan være med til at presse amerikanerne og kineserne.
- Det er de tre største økonomier, som tilsammen udleder 51 pct. i forhold til den totale globale udledning af drivhusgasser til atmosfæren, siger han.
Mernild tilføjer, at EU også selv skal stramme skruen, fordi der er langt igen for at leve op til Parisaftalen. EU skal altså både lægge internationalt pres og samtidig selv skrue op for ambitionerne.
- Man kan håbe, at EU tager lederskabet, og at de andre følger med.
Ritzau
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.