DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS
Forbrugerombudsmanden, Torben Jensen, har politianmeldt elselskabet Grøn Elforsyning. Elselskabet er anmeldt for at have vildledt elkunderne. (Arkivfoto). - Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Elselskab politianmeldt for at vildlede forbrugerne

Elselskabet Grøn Elforsyning har ifølge Forbrugerombudsmanden vildledt flere kunder under telefonsamtaler.  
19. JUL 2025 14.45
Energi
Kriminalitet

Forbrugerombudsmanden har politianmeldt elselskabet Grøn Elforsyning.

- Grøn Elforsyning har kontaktet forbrugere telefonisk uden at have et gyldigt samtykke.

- Tilmed har virksomhedens telefonsælgere vildledt de potentielle kunder med usandfærdige påstande for at få dem til at skifte elselskab. Det skriver forbrugerombudsmand Torben Jensen i en pressemeddelelse.

Elselskabet er anmeldt for at have overtrådt markedsføringsloven og forbrugeraftaleloven, lyder det. Sagen drejer sig om 27 forbrugere, der har klaget til Forbrugerombudsmanden.

17 af disse skriver i deres klager, at de er blevet vildledt af telefonsælgerne fra Grøn Elforsyning. Af klagerne fremgår det, at sælgerne er kommet med urigtige oplysninger.

For eksempel har nogle af sælgerne ifølge Forbrugerombudsmanden præsenteret sig som ansat hos "Grøn Energi" eller "Grøn El". I nogle tilfælde har sælgerne fra Grøn Elforsyning udgivet sig for at være fra forbrugerens nuværende elselskab.

Grøn Elforsyning er ikke ukendt hos myndighederne. Selskabet har ifølge Forbrugerrådet Tænk tidligere fået to påtaler fra Forsyningstilsynet. Begge sager drejede sig om indberetning af ukorrekte oplysninger til hjemmesiden elpris.dk, der sammenligner priser og produkter på elmarkedet.

Forbrugerombudsmanden har desuden indskærpet forbrugeraftaleloven over for selskabet, fordi betingelserne for at opsige sin elaftale ikke var oplyst klart, lyder det.

Green Power Denmark har advaret mod "skruppelløse elselskaber"

Erhvervsorganisationen Green Power Denmark har tidligere i oktober advaret de danske elkunder mod det, de kaldte "skruppelløse elselskaber".

Her var der tale om selskaber, der uden samtykke ringede forbrugerne op for herefter at flytte vedkommende til eget selskab uden at forbrugeren var klar over det.

Klima-, energi og forsyningsminister Lars Aagaard (M) sagde dengang til Jyllands-Posten, at han ville have indført hårdere straffe til elselskaber, der træder ved siden af reglerne.


/ritzau/

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

DOI Konference 2025
Elpriser

Elpriser leveret af elprisenligenu.dk

Priserne er uden moms og afgifter.

Tilmeld dig nyhedsbrevet

https://www.doi.dk//vindkraft/artikel/elselskab-politianmeldt-for-at-vildlede-forbrugerne

GDPR