- Hvis virksomhederne kan dokumentere et tab, og skylden ligger hos Energinet, så bør de kunne få erstatning, siger vicedirektør for Klima, Energi, Miljø & Byggeri i Dansk Erhverv, Ulrich Bang, til mediet.
Organisationen mener også, at Energinet bør kunne pålægges erstatningsansvar, hvis fejl i driften fører til tab for virksomhederne.
Ifølge Energy Supply viser den seneste opgørelse fra Energinet, at 10 nye elnetprojekter blev forsinket i sidste kvartal.
Samlet set er knap 70 pct. af selskabets elnetprojekter forsinket og i gennemsnit står tidsplanerne til at skride 29 måneder for de forsinkede projekter, lyder det.
ap
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.




















