
I en ny rapport fra Forsyningstilsynet understreger tilsynet vigtigheden af fælles europæiske markedsinitiativer for at integrere den voksende mængde vind- og solenergi i elsystemet og sikre en stabil energiforsyning.
Vind- og solenergi udgjorde i gennemsnit 70 pct. af Danmarks samlede elproduktion i 2024 – en markant stigning på 17,9 procentpoint siden 2017. Det skriver Forsyningstilsynet. Samtidig er prisudsvingene på elmarkedet steget markant og ligger nu fire gange højere end niveauet før energikrisen. Den store andel fluktuerende vedvarende energi skaber et stigende pres på det danske og europæiske elnet og udfordrer evnen til at transportere elektricitet effektivt.
Variationer i produktionen afhænger af vejret, og når vind og sol skifter, opstår der risiko for ubalance mellem udbud og efterspørgsel. Det kan føre til flaskehalse i elnettet, hvor strøm ikke kan overføres fra områder med overskud til områder med underskud. Flaskehalse udgør ikke alene en teknisk udfordring, men betyder også, at grøn strøm går tabt, og muligheder for eksport udebliver.
- Den øgede risiko for flaskehalse sætter nogle fysiske grænser for den videre udbygning med vedvarende energi og dermed den grønne omstilling af energisektoren. En flaskehals kan samtidig ses som et tabt potentiale for at eksportere mere strøm til andre regioner, siger Carsten Smidt, der er direktør i Forsyningstilsynet, i en pressemeddelelse.
Flere tiltag sættes i værk
Ifølge rapporten er en effektiv implementering af EU’s fælles markedsinitiativer afgørende for at håndtere disse udfordringer. Ét centralt initiativ er overgangen fra time- til 15-minutters clearing af elpriser. Det vil betyde, at forbrugere får ny prisinformation 96 gange i døgnet mod de nuværende 24, hvilket giver en mere præcis prissætning og mulighed for bedre at tilpasse forbrug og produktion til de reelle forhold.
Forsyningstilsynet arbejder desuden med de nordiske tilsynsmyndigheder for at sikre, at systemoperatørerne – i Danmark Energinet – tilkobler sig den europæiske balanceringsplatform MARI. Platformen skal fremme effektiv grænseoverskridende konkurrence om manuelle reserver (mFRR), som spiller en vigtig rolle i at opretholde balancen i elsystemet. Forsyningstilsynet er i gang med at sikre, at den forsinkede tilkobling til MARI, der skulle have været gennemført i juli 2024, bliver realiseret hurtigst muligt.
- Fokus for arbejdet med den grønne omstillings udfordringer har det med at ligge på behovet for gennemførsel af forholdsvis omkostningstunge udbygninger af elnettene eller ordninger til sikring af mere forbrugerfleksibilitet. De er både vigtige og nødvendige. Men mindst lige så vigtigt er det at få fælles europæiske markedsinitiativer effektivt i spil for bedre udnyttelse af det eksisterende elnet, siger Carsten Smidt.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.