DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS
En elektriker forsøger at reparere et kabel efter et russisk angreb sidste søndag i Kyiv-området. Torsdag har Rusland igen rettet angreb mod Ukraines energiinfrastruktur. (Arkivfoto).
Gleb Garanich/Reuters

Angreb slukker for el og varme i over 100.000 hjem i Ukraine

Rusland bekræfter, at man har angrebet ukrainsk infrastruktur torsdag. Både el- og kraftvarmeværker er ramt.  
4. DEC 2025 11.51
Energi
Internationalt
Sikkerhed

Et russisk angreb natten til torsdag har efterladt 51.800 husstande i Odesa-regionen i det sydlige Ukraine uden strøm. Det oplyser det ukrainske energiselskab DTEK ifølge Reuters.

Samtidig har et russisk angreb på byen Kherson, der ligger i regionen af samme navn, ført til, at 40.500 familier og husstande er uden varme torsdag formiddag. Det fortæller guvernør i Kherson-regionen Oleksandr Prokudin.

- Det udelukkende civile anlæg, som leverede varme til byens indbyggere, har fået store skader. Anlæggets bygninger og udstyr er blevet beskadiget. Endnu en gang fører terrorister krig mod en civilbefolkning, skriver guvernøren på beskedtjenesten Telegram.

Kherson ligger ved frontlinjen. Byen er jævnligt mål for russiske angreb med missiler, droner og artilleri.

Russiske angreb i Donetsk-regionen har også efterladt omkring 60.000 borgere uden strøm, lyder det fra Ukraines energiministerium.

Ruslands forsvarsministerium bekræfter, at dets militær har angrebet transportnetværk og anden infrastruktur i Ukraine. Det skriver det statslige russiske nyhedsbureau Tass.

Ukraine har også angrebet Rusland, lyder det fra myndighederne i den russiske region Belgorod.

Fra onsdag formiddag til torsdag formiddag er 80 ukrainske droner angiveligt sendt ind over Belgorod, som grænser op mod Ukraine. Én civil er omkommet, mens flere andre er kommet til skade.

Blandt de sårede er en lastbilchauffør, som kom til skade, da hans lastbil blev angrebet, skriver Tass.

En stor del af dronerne blev ifølge Rusland skudt ned. Ifølge de russiske myndigheder ramte angrebene både beboelsesejendomme, biler, en forretning og ikke nærmere defineret infrastruktur.

/ritzau/

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//havenergi/artikel/angreb-slukker-for-el-og-varme-i-over-100-000-hjem-i-ukraine

GDPR