DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS

Aabenraa Havn i nyt PtX-samarbejde

16. JUL 2025 13.38
Havne
Power-to-X

Aabenraa Havn og Linde Gas har indgået et nyt samarbejde, der efter ambitionen skal ende ud i en række bæredygtige, brintbaserede produkter på Aabenraa Havn ved hjælp af Power-to-X. 

De to parter vil derfor undersøge mulighederne for at etablere et elektroanalyeanlæg på Aabenraa Havn, som skal forvandle grøn energi fra vindmøller i eksempelvis Nordsøen til grøn brint. 

– Hele infrastrukturen er på plads til industriel produktion. Kablerne til strøm fra havmøllerme er etableret, og 600 MW elektricitet er tilgængelig på havnen. Derudover er der infrastruktur til lastbiltransport og en havn lige uden for døren. Det betyder, at de kommende producenter af brintbaserede produkter både kan få sejlet råstoffer til deres virksomheder og de færdige produkter transporteret videre ad søvejen, siger administrerende direktør for Aabenraa Havn Henrik Thykjær. 

esl

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

DOI Konference 2025
Elpriser

Elpriser leveret af elprisenligenu.dk

Priserne er uden moms og afgifter.

Tilmeld dig nyhedsbrevet

https://www.doi.dk//havenergi/artikel/aabenraa-havn-i-nyt-ptx-samarbejde

GDPR