Europa Kommissionens store European Green Deal bliver taget godt imod af Energy Europe A/S, der harhjmme i Søborg, hvorfra man planlægger, bygger og driver vindmølle- og solcelleanlæg i mange lande. Det skriver DI Business.
– For vores egen forretning ser vi bestemt et stort vækstpotentiale. Vi opererer med pænt store vækstrater på omkring 20 pct. om året de næste år. Det bunder blandt andet i, at anlæggene er blevet billigere og større. Skalerbarheden er virkelig slået igennem. Det gælder både sol og vind, siger Knud Erik Andersen, adm. direktør for European Energy A/S.
– Derfor er vi meget optimistiske. Både med hensyn til, at vi kan nå det her, og med hensyn til at sikre, at vores egen forretning kommer til at klare sig godt i den acceleration, som vi ser i stort set alle vores markeder. Jeg skriver gerne under på punkterne i EU’s grønne plan, siger han.
esl
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.