Sidste år droppede Vestas en eksklusivaftale med DSV, som havde stået for alt vindmølleselskabets fragt. Senere blev Mærsk præsenteret som ny partner til at stå for alt transport af udstyr og reservedele, der bliver fragtet i containere samt alt fragt af ting, der skal sendes med fly. DSV og andre parter skulle dog fortsat stå for andre dele af Vestas' fragt.
Hvad den nærmere årsag var dengang fremgik ikke, men nu er en flig af historien bag måske kommet frem. I hvert fald mener mediet Insidebusinees at vide, at Vestas er en blandt flere større virksomheder, der er mener, at fragtselskabet har krævet overpriser.
Ifølge mediet har to virksomheder heriblandt Flying Tiger allerede anlagt krav mod DSV ved Sø- og Handelsretten i København. Flere andre kunder heriblandt Vestas overvejer at gå samme vej. Det samlede krav er ifølge Insidebusiness i milliardklassen.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.