DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS

Tysk investor vil bygge serviceboliger på Rømø Havn

15. JUN 2020 11.28
Havne
Offshore

Tyske Überseeinsel GmbH ønsker er bygge service- og turistboliger samt helårsboliger på Rømø Havn, efter de, som de eneste, har budt på ind på køb og udvikling af et ledigt areal på Rømø Havn, skriver JydskeVestkysten. 

Überseeinsel GmbH's skal stadig godkendes af Tønder Kommune, som ejer Rømø Havn, men ifølge avisen vil projektet tage udgangspunkt i, at Rømø Havn bliver servicehavn for tre tyske havvindmølleparker, hvorfor der skal anlægges serviceboliger til formålet. 

- Allerede i dag er Havneby basishavn for driftsselskabet og virksomheden Deutsche Windtechnik Offshore & Consulting GmbH. Medarbejderne hos Deutsche Windtechnik AG forventes at ville bruge boligerne, og langsigtet er en yderligere udbygning af servicestøttepunktet planlagt, skriver projektmagerne i deres fremsendte materiale.

esl

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//vindkraft/artikel/tysk-investor-vil-bygge-serviceboliger-paa-roemoe-havn

GDPR