DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS
USA's præsident, Donald Trump, vil forsøge at dæmpe priserne på olie, siger han under et pressemøde i Florida mandag aften lokal tid.
Saul Loeb/Ritzau Scanpix

Trump vil fjerne oliesanktioner for at sænke priserne

Trump oplyser ikke, hvilke sanktioner han vil ophæve for at sænke olieprisen, der er steget de seneste døgn.  
10. MAR 2026 8.40
Internationalt
Olie
Økonomi

USA's præsident, Donald Trump, vil fjerne nogle oliesanktioner på grund af markedsuroen i forbindelse med krigen i Iran. Det siger han mandag aften på et pressemøde i den amerikanske delstat Florida.

- Vi ophæver bestemte olierelaterede sanktioner for at reducere priserne, siger han.

Søndag var prisen på en tønde olie over 100 dollar - det højeste siden 2022, hvor Rusland invaderede Ukraine. Aktiemarkeder har desuden taget nogle gevaldige dyk som følge af krigen i Iran, som USA og Israel indledte 28. februar.

Trump kommer ikke ind på, hvilke sanktioner der vil blive ophævet. Han siger, at han har talt i telefon med Ruslands præsident, Vladimir Putin, og han nævner også Kinas præsident, Xi Jinping.

- Vi vil fjerne sanktionerne, indtil det er løst, siger Trump.

Ifølge flere kilder, som nyhedsbureauet Reuters har talt med, kan det blandt andet gælde sanktioner på russisk olie. Trump udtaler skarp kritik af Iran, der har sagt, at det strategisk vigtige Hormuzstræde er lukket for alle amerikanske og israelske skibe.

- Vi har fokus på at holde energi- og oliestrømmen til verden i gang. Og jeg vil ikke tillade, at et terrorregime holder verden som gidsel. Hvis Iran gør det, vil vi ramme dem meget, meget hårdere. Vi vil udrydde dem så hurtigt, at de aldrig vil kunne komme sig, lyder det fra Trump.

Regner med prisfald

Han siger videre, at han regner med, at prisen falder igen.

- Vi afslutter det her én gang for alle, og resultatet bliver lavere oliepriser. Det her var bare et udsving for noget, der var nødt til at blive gjort, siger Trump.

Trump siger videre, at 100 millioner tønder olie er ankommet til amerikanske olieraffinaderier i Houston i delstaten Texas fra Venezuela. Der er yderligere 100 millioner tønder olie på vej til USA, siger han.

USA er begyndt at handle med Venezuela, efter at det amerikanske militær i starten af året tog præsident Nicolas Maduro til fange. Siden har vicepræsident Delcy Rodriguez været midlertidig præsident.

/ritzau/

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//havenergi/artikel/trump-vil-fjerne-oliesanktioner-for-at-saenke-priserne

GDPR