Vestas har på det seneste uger landet flere store ordrer fra det amerikanske marked. Hidtil er ordrene løbet op i over en halv GW i samlet effekt. Torsdag kan virksomheden så oplyse om endnu en stor bestilling fra det amerikanske marked.
Denne gang er der tale om en odre på 203 MW, som kommer fra en ikke offentliggjort kunde til et ligeledes ikke offentliggjort projekt.
Ordren består af 45 stk V163-4,5 MW-vindmøller. Udover leverancen af møllerne af Vestas og den hemmelige kunde blevet om en "flerårig" serviceaftale af typen AOM 5000. Møllerne skal leveres fra fjerde kvartal 2024 og forventes i drift i løbet af første kvartal 2025.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.