DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS

Storbritannien godkender første nye kulmine i 30 år

For første gang i 30 år godkender den britiske regering etablering af ny kulmine. Den vil producere CO2, der svarer til 200.000 ekstra biler på britiske veje.
8. DEC 2022 10.41
Energi
Klima

Efter flere års tovtrækkeri er der nu givet grønt lys til, at det australske selskab West Cumbria Mining kan åbne en kulmine nær byen Whitehaven i Cumbria i det nordvestlige England.

Det er Michael Gove, der har givet tilladelsen. Han er minister for boliger, lokalsamfund og udligning. Det er første gang i 30 år, at en regering i den britiske hovedstad, London, siger "gå i gang" til en ny kulmine.

Projektet blev første gang foreslået i 2014, og det er siden da blevet kritiseret heftigt af klimaaktivister, klimaeksperter og oppositionen. Både Greta Thunberg, Greenpeace og oppositionspartiet Labour har været efter det.

Avisen The Guardian skriver, at kulminen fik lokal godkendelse i 2020. Men den endelige godkendelse fra London blev udskudt, mens regeringen brugte klima-kræfter på at organisere FN-konferencen COP26 i Glasgow i november 2021. Storbritannien har haft det roterende formandskab for COP-processen frem til COP27 i Egypten i år. Og her nogle uger efter COP27 er godkendelsen så kommet.

Ændrer ikke på mål om klimaneutralitet i 2050

Regeringen siger, at kulminen skal udvinde kul, som skal bruges i stålindustrien. Sker det ikke, må den britiske stålindustri importere kul. Det antages ifølge regeringen, at 80 pct. af det nye kul skal eksporteres og bruges af stålværker i resten af Europa.

BBC skriver imidlertid, at British Steel og Tata, de to britiske stålproducenter, siger, at de arbejder på at udvikle produktionsmetoder, der er mindre CO2-tunge end kul.

Chris McDonald, ekspert i stålindustrien, siger til BBC, at stålværkerne i Storbritannien højest vil bruge 10 pct. af det kul, der kommer fra den nye mine. Og fra midten af 2030'erne vil den slet ikke bruge kul.

Regeringen har forsvaret sig mod klimabeskyldninger ved at sige, at kulminen ikke ændrer på, at Storbritannien fra år 2050 vil være klimaneutral. Argumentet bæres oppe af, at de lokale myndigheders tilladelse til at udvinde kul kun gælder frem til 2049.

Ifølge britiske medier ventes kulminen at skabe 500 arbejdspladser. Men den ventes også at øge Storbritanniens CO2-udledning med 400.000 ton CO2 om året. Det svarer til at sende ekstra 200.000 benzinbiler ud på vejnettet.

Ekspert: Projektet giver ikke nogen mening

Paul Elkins, britisk klimaprofessor, siger til Reuters, at det nye projekt ikke giver nogen mening, hvis man ser på det med klimabriller eller økonomiske briller.

- Godkendelsen vil også ødelægge Storbritanniens omdømme som en global leder inden for klima-handling. Det åbner for helt retfærdige anklager om hykleri, når vi åbner en kulmine, mens vi kritiserer andre for at gøre det samme, siger Elkins til Reuters.

Doug Parr, klimachef i den britiske afdeling af Greenpeace, er ude i noget af det samme.

- Den britiske regering risikerer at blive en supermagt, når det gælder klimahykleri, og ikke i klima-ledelse, siger han ifølge AFP.

Nyhedsbureauet henviser til, at tidligere premierminister Boris Johnson under klimatopmødet COP26 i Glasgow i fjor lovede, at Storbritannien bliver vindindustriens "Saudi-Arabien". Saudi-Arabien er blandt verdens største olieproducenter og olieeksportører.


/ritzau/

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//havenergi/artikel/storbritannien-godkender-foerste-nye-kulmine-i-30-aar

GDPR