
2024 blev et år med fremgang for Nordsøfonden. Produktionen af olie og gas steg markant efter genopstarten af Tyra feltet og idriftsættelsen af Solsort Vest. Det gav både økonomisk overskud og styrkede Danmarks forsyningssikkerhed i en tid med fokus på energiuafhængighed og grøn omstilling.
Olieproduktionen steg med 6 pct. til 4,1 mio. tønder, mens gasproduktionen steg med 25 pct. til 2,5 mio. MWh. Samtidig blev årets overskud på 498 mio. kr., og der blev betalt 272 mio. kr. i skatter og overført 600 mio. kr. i udbytte til staten ud af en omsætning på knap 2,9 mia. kr., oplyser Nordsøfonden.
- Opstarten af Tyra og Solsort er kulminationen af mange års fælles indsats fra operatører og partnere. 2024 blev året, hvor vi kunne høste de første frugter af arbejdet. Den danske Nordsø-produktion af olie og gas bidrager til at mindske Danmarks og EU’s energiafhængighed. Derfor er det også meget positivt, at vi med fortsat og stabil olie- og gasproduktion fra Tyra og Solsort forventer, at den samlede produktion i 2025 fordobles i forhold til 2024, siger Christian Frigast, der er bestyrelsesformand i Nordsøfonden, i en pressemeddelelse.
Nordsøfonden deltager desuden i alle syv danske CO2-lagringslicenser og har i december 2024 påbegyndt første fase af Greensand Future – et af Europas første fuldskala CO2-lagringsprojekter. Fonden vurderer, at dansk olie og gas har et lavere CO2-aftryk end mange internationale alternativer og ønsker at udnytte Nordsøens ressourcer inden for de gældende politiske aftaler.
- Danmark har et stort potentiale for CO2-lagring, og Nordsøfonden ønsker at spille en central rolle i at styrke den grønne omstilling. Som gennemgående aktør på tværs af alle licenser kan vi fungere som brobygger og dermed bidrage til at nå de ambitiøse mål om at reducere CO2-udledningen, siger Christian Frigast.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.