DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS
Billede fra onsdag af USA's energiminister, Chris Wright, der talte til en paneldebat. USA planlægger i næste uge at tage hul på frigivelsen af 172 millioner tønder olie i et forsøg på at sænke oliepriserne, meddeler han. (Arkivfoto).
Anna Moneymaker/Ritzau Scanpix

USA vil i næste uge begynde at frigive 172 millioner tønder olie

Olie fra USA's strategiske oliereserve vil tage omkring 120 dage at levere, siger landets energiminister.
12. MAR 2026 8.10
Internationalt
Olie
Politik
Økonomi

USA vil frigive 172 millioner tønder olie fra dets strategiske oliereserve. Det sker i et forsøg på at sænke oliepriserne, som er steget kraftigt på grund af angrebene i Mellemøsten. Det meddeler USA's energiminister, Chris Wright, ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Olien fra USA er del af en større frigivelse af i alt 400 millioner tønder olie, som de 32 medlemslande i Det Internationale Energiagentur (IEA) tidligere onsdag vedtog.

Ifølge Chris Wright vil frigivelsen af olien fra den amerikanske oliereserve begynde i næste uge. Den vil tage omkring 120 dage at levere, siger ministeren.

USA og Israel begyndte den 28. februar at udføre angreb mod Iran, som har svaret igen med angreb mod Israel og golfstaterne, hvor der er amerikanske militærbaser.

Frigivelsen af olie sker for at erstatte noget af den olie, som ikke kan komme ud gennem Hormuzstrædet, der adskiller Iran og Den Arabiske Halvø, og som er vigtig for transporten af olie fra Mellemøsten. Strædet er i praksis blevet lukket for skibstrafik, efter at krigen brød ud, og efter at revolutionsgarden i Iran tog kontrol over strædet.

Analytikere har ifølge nyhedsbureauet AFP advaret om, at en længerevarende forstyrrelse af sejladsen gennem strædet - som også transporterer omkring en tredjedel af den gødning, der bruges i global fødevareproduktion - vil resultere i et voldsomt chok for økonomien - særligt i Asien og Europa.

FN's Sikkerhedsråd har vedtaget en resolution, hvori det kræves, at Iran stopper angrebene mod golfstaterne. Det fik Irans FN-ambassadør til at beskylde rådet for "åbenlyst misbrug" af dets mandat, skriver AFP.

Angrebene har ud over energiproduktion også forstyrret den kommercielle luftfart. Onsdag faldt der droner nær Dubais lufthavn, hvilket sårede fire personer, oplyste myndighederne.

/ritzau/

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//havenergi/artikel/usa-vil-i-naeste-uge-begynde-at-frigive-172-millioner-toender-olie

GDPR