
Står det til bestyrelsen i Royal Dutch Shell plc skal virksomheden ændre navn. Det bliver dog ikke en revolutionerede navneændring. Bestyrelsen har således forud for selskabets generalforsamling i december foreslået, at virksomheden fremover blot skal hedde Shell plc. Det oplyser virksomheden i en pressemeddelelse.
"Det har været en stor ære for Shell, at bære den royale betegnelse i mere end 130 år. Men selskabet forventer, at det ikke længere vil kunne leve op til betingelserne for at bære betegnelsen. Derfor forventer bestyrelsen, at virksomhedens navn ændres fra Royal Dutch Shell plc til Shell plc, hvis aktionærerne godkender forslaget", skriver virksomheden i en pressemeddelelse.
Shell vil desuden også ændre sin aktiestruktur, således at strukturen med A og B-aktier droppes, målet er at få en mindre kompleks aktiestruktur, lyder det i pressemeddelelsen.
- En enklere struktur vil sætte Shell i stand til at fremskynde leveringen af sin Powering Progress-strategi, samtidig med at den skaber værdi for vores aktionærer, kunder og samfundet i bredere forstand, siger Royal Dutch Shells bestyrelsesformand, Andrew Mackenzie.
Generelt skal aktionærerne tage stilling til en del beslutninger på generalforsamlingen, der foregår 10. december. Således foreslår bestyrelsen også at flytte selskabets hovedkontor fra Holland til Storbritannien.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.