
Regeringsledere fra Østersø-regionen og topfolk fra EU mødes i dag til The Baltic Energy Security Energy Summit på Marienborg. Endnu er der ikke officielt meldt noget ud om en aftale, men et lækkert udkast til en aftale tyder på, at landende bliver enig om en syvdobling af havvindkapaciteten inden 2030.
For at imødekomme den efterspørgsel en sådan aftale vil medføre, fremrykker Rønne Havn en planlagt havneudvidelse, så havnen om få år kan håndtere flere projekter på samme tid, oplyser havnen i en meddelelse.
Rønne Havn er siden seneste udvidelse i 2019 blevet en vigtig aktør for grøn energi i Østersøen. Positionen er bl.a. skabt ved at Rønne Havn er blevet valgt som udskibningshavn for en række af de vindmølleprojekter, som skal etableres i Østersøen i de kommende år.
Sidste år blev Skandinaviens største vindmøllefarm ”Kriegers Flak” udskibet fra Rønne, og i år bliver både fundamenter og vindmøller til det tyske projekt ”Arcardis Ost 1” udskibet fra havnen. Med fremrykningen af udvidelsen, som altså vil gøre havnen i stand til at kunne håndtere flere projekter på samme tid, håber havnen at opretholde og styrke sin position i vindmarkedet.
- Bornholms placering i Østersøen gør, at vi i Rønne Havn oplever en enorm interesse i at bruge vores havn til udskibning af vindmøller. Det behov vil kun blive større i de kommende år, og det vil gøre at havneinfrastruktur til OWE-projekter om få år kan blive en mangelvare i Østersøen. Vi fremrykker derfor en planlagt udbygning af havnen, så vi om få år kan håndtere flere projekter på samme tid, siger Lars Nordahl Lemvigh. adm. direktør i Rønne Havn A/S.
amp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.