DK Havenergi
DK Vindkraft
DK Solenergi
DK PtX
DK Innovation
DK CCS

Rønne Havn er i vækst og køber nyt hovedkontor

7. JUN 2021 13.08
Havne

Rønne Havn vokser og vokser. I sidste måned uddelte Rønne Havn ordre for 300 mio. kr. til den seneste havneudvidelse. Målet med den seneste udvidelse var at fortsat at fastholde og styrke sin position, som "den mest attraktive havn i Østersøen til installation af havvind."

Det er dog ikke nok med en ny ydermole, der er nu også blevet behov for nye og større lokaler for Rønne Havns administration og ledelse. Det er derfor blevet til en byttehandel med den lokale fiskerikoncernen A. Espersen A/S, hvor Rønne Havn Espersens kontorbygning, mens Espersen overtager Rønne Havns tidligere lokaler. 

– Vi har de sidste par år fået brug for mere plads i takt med, at aktiviteterne på havnen er vokset. At vi kan overtage Espersens kontorbygning er derfor en rigtig god løsning for os, og vi er samtidig glade for, at A. Espersen A/S fortsat er en del af Rønne Havn, siger Rønne Havns administrerende direktør, Thomas Bendtsen i en pressemeddelelse.

esl

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.doi.dk//vindkraft/artikel/roenne-havn-er-i-vaekst-og-koeber-nyt-hovedkontor

GDPR