Rødbyhavn udvider i slutningen af 2021 med 500.000 kvadratmeter stor arbejdshavn, hvor molerne omkring havnen netop er blevet godkendt af eksperter, skriver TV2 Øst.
Arbejdshavnen ventes at stå færdig i slutningen af 2021 og skal servicere store dele af Femern-byggeriet og blandt andet den store tunnelelementfabrik med råmaterialer og til udsejlingen af de færdige tunnelelementer.
Der er senest gennemgået en række gennemgående tests for byggeriet af molerne, som i øvrigt forventes at rives ned igen om godt ti år, når Femern-forbindelsen er færdigbygget. Ifølge anlægsloven skal både havn, moler og tunnelfabrik fjernes, når tunnellen står klar, forklarer projektchef Pedro da Silva Jørgensen til TV2 Øst.
esl
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele Danish Offshore Industrys artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele Danish Offshore Industrys artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på Danish Offshore Industry
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.